Hergot, čo to ten náš štát s tou pôdou....

Autor: Hans Faltys | 30.9.2013 o 15:03 | (upravené 30.9.2013 o 16:54) Karma článku: 8,83 | Prečítané:  1135x

Z prvého počutia sa zdá, že Slovenský pozemkový fond je inštitúcia, ktorá spravuje pôdu v rukách štátu. Zdá sa rozumné, aby sme mali organizáciu na tento účel zriadenú, a preto pokojne spíme. Z času na čas vypukne nejaký škandál, že niekto z Fondu vymenil akýsi lukratívny pozemok za bezcenný úhor, ale to akosi patrí k nášmu koloritu, a tak to ignorujeme. No zdá sa, že tento jav je akosi patologický, dokola sa otáča cez všetky vlády a o vplyv na fonde sa zúrivo bojuje. Napokon sa zamyslíte nad tým, čo Slovenský pozemkový fond vlastne je zač...

Áno, Slovenský pozemkový fond skutočne spravuje pôdu v štátnom vlastníctve, ale zároveň spravuje pôdu, ktorá postupne prechádza z majetku štátu na právnické či súkromné osoby (napr. z dôvodov reštitúcií a nedokončenej privatizácie) a napokon pôdu neznámych vlastníkov.

Príliš sa mi nechce vás nudiť, ale prečítajte si, čo Fond môže mimo iné robiť (toto citujem z jeho webových stránok):

  1. bezodplatne prevádzať z vlastníctva štátu do vlastníctva oprávnených osôb (reštituentov) nehnuteľnosti z dôvodu poskytovania reštitučných náhrad,
  2. bezodplatne prevádzať z vlastníctva štátu do vlastníctva cirkví a náboženských spoločností nehnuteľnosti odňaté v rozpore so zásadami demokratickej spoločnosti po preukázaní zákonom stanovených podmienok,
  3. odplatne prevádzať majetok na účely privatizácie,
  4. odplatne prevádzať nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu na účely výstavby alebo ťažby,
  5. odplatne prevádzať nehnuteľnosti vo vlastníctve nezistených vlastníkov z dôvodov taxatívne uvedených v §19 ods. 3 zákona č. 180/1995 Z. z.,
  6. zamieňať a predávať pozemky vo vlastníctve štátu, ako aj nadobúdať pozemky do vlastníctva štátu z dôvodov uvedených v nariadení vlády,
  7. predávať pozemky a poskytovať náhradné pozemky na účely usporiadania vlastníctva v zriadených záhradkových osadách,
  8. prenajímať nehnuteľnosti na účely poľnohospodárstva alebo lesného hospodárstva, prípadne dočasne aj na iný účel podľa nariadenia vlády.

Teraz si to spojte a zistíte, že Fond môže bezodplatne previesť pôdu, alebo môže vymeniť pôdu, alebo môže pôdu najprv vymeniť, a potom previesť (či už odplatne alebo bezodplatne) a podobne. To je skutočne zaujímavé. Možností ako zbohatnúť, keď ste vo vedení takéhoto fondu, je tým pádom nepreberné množstvo. A najlepšie pritom je, že Fond má k dispozícii aj pôdu neznámych vlastníkov.

Pýtate sa čo je pôda neznámych vlastníkov? Pýtate sa, kto sú títo neznámi vlastníci? Nuž veru aj ja. Najprv sa zamyslime nad stavom nášho centrálneho registra nehnuteľností - katastra. Náš kataster má dva registre „C" a „E". Principiálne platí, že register „C" je novší a parcely lepšie sedia so stavom sveta, ale nie všetky majú zapísaného vlastníka. Register „E" je pôvodný, budovaný ešte za Rakúsko-Uhorska. Ten má dobre zapísaných vlastníkov, ale nemá všetky parcely. Hoci normálnemu človeku nie je jasné prečo, keď svet by mal byť rovnaký pre oba registre, realita je taká, že sa nie celkom prekrývajú, a to ani čo do určenia parcely ani čo do zhody vlastníkov na nej. Register typu „E" pritom nerozlišuje typ pôdy orná, stavebná a pod., čo je, čuduj sa svete, pre mnohých jeho dobrá vlastnosť. Problém registra „E" je, že pri dedení sa parcely nerozdeľovali, ale vždy sa pripísali len noví vlastníci. Tak sa na veľkých parcelách časom naakumulovalo veľké množstvo vlastníkov, ktorý majú malú časť napr. jednu stoosemdesiat devätinu. Pritom niektorí z nich sú z úplne iného storočia, pretože ich dediči sa neunúvali vykonať zápis a prepísať si pozemky na svoje meno. Túto vlastnosť však v podstate má aj register „C", takže aj ten, hoci je nový, bude o päťdesiat rokov v šialenom stave. Je to číri chaos.

Vo všeobecnosti sa má za to, že pomaly sa tieto registre zlučujú, ale toto je buď fáma, ktorá sa šíri spoločnosťou, alebo ak sa skutočne nejaké zlučovanie deje, ide to tempom slimáka. Pritom z času na čas EU vyčlení skutočne veľké balíky peňazí na toto použiteľné, naposledy v programoch OPIS (Operačný program informatizácie spoločnosti), ale potrebu skvalitnenia tohto registra nik z našich vládcov nepociťuje, takže tieto peniaze necháme vždy buď ležať ladom alebo si ich rozkradneme na tvorbu internetových stránok vládnych inštitúcií.

Tým sa dostávame k druhému, nie príliš dobrému registru a to je register osôb. Normálne by ste predpokladali, že keď má človek občiansky a zadával pri jeho získavaní meno a rodné číslo otca aj matky, tak by náš štát mal vedieť o každom všetko. Predsa skoro každý, kto sa narodí, je priradený k nejakému rodičovi a každý, kto zomrie, by mal mať známych potomkov, ak nejakých mal. Na podiv nie je to tak. V našej vlasti ani len neexistuje centrálny register zomretých. Tak ako by mohol existovať reálny register žijúcich osôb?

Teda v skutočnosti sa nejedná o neznámych vlastníkov, ako nám je tvrdené, ale o známych vlastníkov, o ktorých netušíme, kde sú a či sú vôbec ešte nažive, či mali potomkov, či sa vysporiadalo ich dedičstvo a podobne.

Čo Fond s touto pôdou robí okrem toho, že ju hojne používa na výmeny s bonitnou štátnou pôdou a podporuje tak svojich kamarátov? No túto pôdu prenajíma podnikateľom, ktorí na nej hospodária a platia prenájom. Okrem toho faktu, že platia prenájom, tak platia štátu aj daň z pôdy, pretože - ťažko tomu uveriť - u nás neplatí daň majiteľ pôdy, ale ten, kto na nej hospodári. Takže štát prenajme cudzí majetok, za jeho prenájom si vypýta peniaze, a potom ešte chce daň od subjektu, ktorý ho nevlastní, len si ho prenajíma. Nezaváňa vám to trochu podvádzaním? Ale zdá sa, že celý ten chaos vo vlastníckych vzťahoch vyhovujú aj nájomcom. V tomto stave nescelenej a rozdrobenej pôdy, keď sa spoluvlastníci vašich pozemkov nedajú nájsť sa poľnohospodárska pôda predáva veľmi ťažko. Namiesto toho sa predávajú desaťročné nájomné zmluvy. Tým pádom, keďže ide o produkt s nízkou likviditou, je aj cena pôdy nenormálne nízka (tretina oproti Nemecku) a nie je šanca na zmenu.

Myslím, že nastal čas normalizovať majetkové vzťahy aj u pôdy. Je predsa normálne očakávať, že s vlastníctvom niečoho sú spojené nie len práva, ale aj povinnosti. Ak vlastníte auto, tiež ste povinní ho udržovať v istom stave a keď dožije, na vlastné náklady ho zlikvidovať. Aj keď vlastníte dom, či čo i len psa, ste povinní sa o neho starať. Prečo tak trváme na tom, aby sme mali zachované majetkové právo na zem po prarodičoch, keď sa ani neunúvame ju na seba prepísať? Ak preskočím myšlienku, že nie je normálny dôvod na vyberanie dane z pôdy (predsa štát za toto majiteľom nič neposkytuje, len vyberá hotovosť - to je stredoveká daň, podobná dani z hlavy) aký je dôvod, aby túto daň platiť nájomca pôdy a nie jej majiteľ? Máte pocit, že to je to isté? Veď majitelia pôdy akurát vztiahnu daň na náklady nájomcov a zvýšia o ňu prenájom. V skutočnosti je to však veľký rozdiel v tom, že toto sa stane len u majiteľov, ktorí sa o svoj majetok zaujímajú. Ostatní - majitelia, ktorí sú mŕtvi, ktorí nemajú známe miesto pobytu, sú preč alebo jednoducho na svoju osemstopäťdesiat štvrtinu kašlú, žiadnu daň nezaplatia. Tým vznikne voči pôde pohľadávka a po jej dlhodobom nekrytí (povedzme päť, či desať rokov) pôda prepadne štátu a ten ju môže normálne predať tomu, kto na nej hospodári.

Narovnanie týchto vzťahov vyčistí náš humusácky kataster sám. Kto sa o svoju pôdu nebude zaujímať, jednoducho o ňu príde.

Ale čo je na tom najlepšie, zanikne pojem neznámy vlastník, a tak sa narovná aj naša podivná organizácia - Slovenský pozemkový fond - právny subjekt určený na správu cudzieho majetku a stane sa tým, čím má byť, správcom majetku štátneho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?