Zanikajú dôvody platiť dane?

Autor: Hans Faltys | 13.1.2014 o 13:52 | (upravené 13.1.2014 o 14:04) Karma článku: 18,87 | Prečítané:  9951x

Ja, podobne ako mnohí iní, vnímam vzťah medzi štátom a jednotlivcami tak, že štát je čosi ako spoločná organizácia určená na riadenie a správu vecí, ktoré potrebujeme všetci alebo väčšina z nás. Za to, že toto vykonáva, mu platíme. Platíme mu dane z príjmu, DPH, rôzne odvody a iné poplatky. A štát nám dodáva akúsi zbierku služieb - súdnictvo, školstvo, cesty, políciu, nemocnice - ktoré z týchto peňazí platí. Je to normálny dodávateľsko-odberateľský vzťah.

A keďže na trhu sa nevyskytujú len osoby, ale aj spoločnosti, firmy, organizácie a iné subjekty práva, aj tieto odvádzajú svoje poplatky a dostávajú svoje služby. Tak platia predovšetkým DPH a daň z príjmu.

Tomu, že platia súkromné osoby štátu za jeho služby, sa pri pohľade na naše školstvo, zdravotníctvo, súdnictvo a podobne  sa, pravdupovediac,  tak trochu čudujem. Ale zrejme ani nemôžu inak, pretože ich platby im strhnú rovno ich zamestnávatelia, a tak sa prakticky tomu ani nevedia vyhnúť. Je to tak trochu na nás podvod, pretože sa zrejme nemôžeme zaťať a povedať, že toho máme dosť a  odvádzať nič nebudeme do čias, kým nedostaneme adekvátnu službu.

Čo ma v poslednom čase fascinuje, je vzťah ministra financií Petra Kažimíra k podnikateľským subjektom. Normálny postoj dodávateľa k svojim zákazníkom - a nezabúdajme,  štát je dodávateľ - je taký, že ich rozmaznáva a správa sa k nim slušne, len aby boli dobré vzťahy a peniaze tiekli aj v časoch, keď si nie je tak úplne istý, že dodáva totálne kvalitnú službu. Ale v tomto vzťahu to neplatí. Zákazníci - podniky a podnikatelia - sú neustále označovaní za kriminálnikov, ktorí okrádajú na DPH a robia rôzne podvody. Toto drobné otravovanie by sme normálne prežili, ale, žiaľ, okrem zášti, ktorú normálne majú komunisti voči podnikateľom, sú tu aj vedľajšie efekty, a to je jednoduchá  strata peňazí.

Vezmite si tento nenormálny prípad. V normálnom prostredí, keď mám dohodu so zákazníkom, že na to, aby požíval výhody mojich služieb, musí mať nejaké zariadenia - povedzme registračnú pokladnicu - keď mu raz nejakú odporúčam a on ju kúpi, je naša zmluva spečatená. Nie je však tomu tak pri Kažimírovom ministerstve financií. Ak totiž certifikačná firma, ktorá vám predala pokladnicu, prišla o licenciu z daňového úradu, musíte si vy na vaše náklady kúpiť pokladnicu inú (!?).  Je to normálne? Alebo ku každej pokladnici musíte mať nejaký kábel na to, aby sa daňová kontrola mohla pripojiť. Teda už samotný fakt, že štát ako dodávateľ žiada registračné pokladne a nezaplatil ich, je šokujúce, (neviem si to predstaviť, že by to takto prebehlo medzi akýmikoľvek inými subjektmi, ak by dodávateľ služby požadoval nejaký hardware od konzumenta) ale to, že chce sťahovať dáta a nemá ani na káblik, je skoro až smiešne.

Alebo tá kravina s licenciami na podnikanie. Nie aby bol štát rád, že sú tu nejaké podnikateľské subjekty; z dôvodov, ktoré nie sú nič iné len šikana, chce redukovať ich počet. Pritom mnoho z nich spí a čakalo na svoje budúce použitie, alebo boli založené z organizačných dôvodov, či pre niečo, do čoho niekomu nič, nemali nikdy produkovať významný zisk.  Možno mali len niečo objavovať alebo čo ja viem čo. Teraz sú podnikatelia nútení ich likvidovať, zlučovať a inak sa ich zbaviť, len aby nemuseli zaplatiť Kažimírovu daň. A straty budú nenávratné. Založenie firiem a ich udržiavanie totiž niečo stálo. Hoci raz príde nová vláda a tieto blbosti zruší, spoločnosti zaniknú a náklady s ich založením odplávajú nenávratne preč. A nik z toho nebude mať nič.

O tom, že naši úradníci chcú trestať stratové firmy a nedovoliť im straty zahojiť výnosmi z budúcnosti, už ani netreba špeciálne hovoriť. Žiaden normálny človek už  na Slovensku nikdy nespustí žiaden veľký, dlhodobý projekt. Bol by blázon, keby súkromné peniaze zdaňoval opäť. Radšej zbehne do Maďarska alebo toť do Poľska.

Že vzťah medzi štátom a podnikateľskými subjektmi nie je v poriadku, je zrejmé, ak sa pozriete na prílohy k daňovému priznaniu. Ježiš Kristus by sa rozplakal, keby niečo takéto videl.

Načo to celé píšem? No štát ako dodávateľ služieb pre podniky zlyhal. Jeho služby už dlhé roky nestoja za nič. Teraz sa však jeho (obchodní) zástupcovia začali správať ako hovädá.  Myslím, že je na čase zamyslieť sa nad zastavením platieb tomuto subjektu. A nemám na mysli,  že máme začať podvádzať s DPH a stať sa tak zločincami. Myslím, že by sme mali DPH priznať, aby bolo jasné, koľko by sme odviedli v normálnom režime, ale jednoducho ju všetci naraz neodviesť. Že si ju štát aj tak stiahne z účtov podnikateľov? Tak čo? Normálne sa na to vyprdnime! Do čias, kým nedostaneme od vlády normálneho pracovníka pre styk so zákazníkmi, ktorý sa bude k nám normálne správať a navrhovať opatrenia prospešné pre spoluprácu, nerobme nič. Nepodnikajme! Nie je predsa možné, aby bol nejaký úradník dôležitejší ako 150 000 majiteľov a konateľov eseróčiek  a ďalších 300 000 živnostníkov. To mi nedáva zmysel.

Koniec koncov, keď majú murári právo na štrajk, a aj pekári, aj učitelia, prečo nie podnikatelia?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?