Čo je to s tými bielymi goliermi?

Autor: Hans Faltys | 29.1.2014 o 10:13 | Karma článku: 15,05 | Prečítané:  611x

Minister financií vyhlásil opätovne vojnu bielim golierom. Ako človek, ktorý chodí do práce v tričku, mám podobne ako on nedôveru k ľuďom v bielych košeliach a kravatách, pretože rovnako ako on aj ja mám hlboko zakorenené, že ide možno o lumpov a zlodejov. Škoda len, že si pán minister pri tom nevšimol, aký golier má on a aký košele jeho kumpánov. Jeho nová krížová výprava na podnikateľov, ktorej tlieska aj pán premiér slovami - pán Kažimír nám narástol - má tak trošku stredoveký charakter. Urobme čo najviac derešov, poriadne obyvateľstvo zbičujme a vyberme čo najviac peňazí - to je liek na štátny rozpočet. Nuž, čakali sme skôr šetrenia ako ďalšie bičovanie a zdieranie.

Pravdupovediac, za normálnych okolností by sme sa všetci mali radovať, keď sa vytvorí dobrý systém kontroly výberu daní. Ak sa totiž zo systému vychytajú tí, ktorí dane neodvádzajú, logicky stratia podnikateľskú výhodu, alebo sa zväčší vybraný balík, alebo čokoľvek iné, čo narovná podnikateľské prostredie. To je viac spravodlivosti, rovnejší voľný trh, menej výhod pre jedných na úkor druhých. Dôsledkom toho by mala byť koniec-koncov menšia daňová záťaž pre čestných ľudí.

Lenže dôsledok tohto honu na biele goliere, pardon, na vybrané biele goliere, bude len zvýšený výber daní a nakoniec vyššia spotreba štátu. Žiaľ, náš štát je ako hydra, ak mu narastie jedna hlava, už sa ju nikdy nepodarí bez následkov uťať.

Dobre teda, už sme sa zmierili s tým, že podnikatelia sú označovaní za vrchných zločincov, zmierili sme sa s tým, že podnikatelia sú vyciciavaní, ako sa len dá. Ale toto ste priatelia vedeli? Ak prídete o prácu, nedostanete podporu v nezamestnanosti, ak máte podiel v nejakej eseróčke. Je jedno, či je v zisku, či je v strate, či tam máte rozhodujúce práva, či vôbec vykonáva činnosť. Jednoducho vaša podpora je nulová.

Teda, ak máte peniaze a uložíte ich do budúcnosti ako peňažný vklad v banke, nehrozí vám strata podpory. Ak kúpite trebárs akcie Apple co. neprepadne vám nič, ak kúpite pôdu, dom, zlato jednoducho čokoľvek iné, vaša podpora je v bezpečí. Ak však použijete vaše zdanené peniaze na to, aby sa rozhýbali kolieska našej ekonomiky a uložíte ich do podielu v slovenskej firme a snažíte sa, aby sa niekde vytvorilo pár zamestnaneckých miest, tak potom, ak prídete o bežný príjem, s podporou nerátajte.

Nemyslím si, že je čo sa čudovať majiteľom podielov v eseróčkach, že sa bránia odovzdávať svoje peniaze pánom v bielych golieroch. Veď tento štát nie je schopný ani len garantovať im to isté, čo garantuje hociktorej upratovačke, ale dokonca aj ministrom. Teda, samozrejme, nič proti upratovačkám.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?