Keď jeden kandidát naháňa pre banky kšefty

Autor: Hans Faltys | 18.2.2014 o 11:14 | (upravené 18.2.2014 o 11:21) Karma článku: 20,71 | Prečítané:  6495x

Niektorí z nás v minulých dňoch zaregistrovali podivnú úvahu v denníku Pravda, ktorá podozrieva bývalé spoločnosti pána Kisku z úžerníctva a celé jeho podnikanie stavia do zlého svetla. Samozrejme, nezávislý denník Pravda si plní svoju politickú úlohu, ale akosi zabúda na to, čo spôsobujú práve bankové subjekty našej civilizácii v posledných rokoch. Zamyslime sa chvíľku teda nad tým, kde je mravnosť a kde nemravnosť v podnikaní s bankovými  službami.

Skúsme porovnať konanie bývalých spoločností pána Kisku a našej vládnej nomenklatúry v spojitosti s bankovými službami. Nuž ten prvý vytvoril skupinku spoločností, ktoré sa vo svojej podstate zamerali na podporu splátkového predaja produktov súkromným osobám. Takéto firmy umožňovali ľuďom, ktorí si to normálne spočítali, kupovať úžitkové veci ako pračky, televízory, autá a podobne skôr, ako na ne zarobili peniaze. To je rozhodne služba, na ktorú sa pán boh usmieva, keď ju vidí, pretože vďaka nej mohli byť ľudia skôr šťastní, ako si naskrblili svojich pár peniažkov.

Samozrejme, nie každý si dokáže cenu takéhoto niečoho spočítať. Okrem toho sa vyskytujú v systéme patologickí požičiavači, ktorí si požičajú všade, kde to len ide a spôsobujú podobným systémom neliečiteľné rany. Ak by sa proti nim neviedli exekučné konania, celý systém by zakrátko rozkradli a služba by zanikla aj pre tých, ktorí ju s úžitkom používajú.

Takýto systém, ak je nezávislý, akým bol v rukách pána Kisku, môže vždy požičiavať len peniaze, ktoré má, respektíve, ktoré má požičané.

Na druhej strane, banka rozhodne požičiava peniaze, ktoré nemá. Na krytie jej úverov stačí snáď 10 či 20% hotovosti. Vďaka tomu si, samozrejme, môže dovoliť nižšie úroky,keďže hotovosť požičia desaťkrát častejšie ako nebankovka. Celý tento podfuk je dokonca garantovaný štátnymi - rozumej našimi spoločnými -  peniazmi. A na viac, práve táto vláda zabezpečila pre banky to, že väčšina transakcií ide povinne cez ne. Firmy i fyzické osoby sú povinné platiť im poplatky za transakcie. Pritom práve banky sú subjekty, ktoré svojim narábaním s hypotékami v USA naštartovali poslednú krízu a ktoré svojim zachádzaním s dlhopismi krajín, ako je Grécko či Španielsko, spôsobujú postupné zahnívanie našej spoločnej meny - eura.

Denník, ktorý tak obľubuje dnešnú vládu, ktorá zas tak obľubuje banky, že im nadháňa obchody, by nemal kritizovať spoločnosti splátkového predaja, pretože tu je rozdiel obrovský. A to v slobodnej voľbe. Ako občan nemusím takúto firmu použiť. Môžem ju obísť a radšej šetriť a auto si kúpiť o tri roky neskôr. Ale to, že hodnota našich úspor klesne  v dôsledku znehodnocovania eura, že musíme zaplatiť kdejaké poplatky bankám a náš zamestnávateľ takisto, nuž veru, o tom nikto z nás nerozhoduje. O tom  rozhoduje vláda.

 

Naša vláda často zavádza opatrenia, ktoré siahajú na ľudskú slobodu pod hlavičkou, že sú vraj namierené proti podvodníkom. Takúto rozprávku počúvame aj pri tlaku na používanie bánk. Príliš sa nebúrime, pretože nechceme byť označovaní za podvodníkov a tiež sa nám nechce držať peniaze doma v pančuche a tak je nám to v podstate jedno. Neuvedomujeme si však, že chvíle, keď je peniazom v pančuche najlepšie, môžu hocikedy nastať. Ale zákon nám to postupne znemožní, pretože síce neviem presne kto, či pán premiér alebo pán minister financií, no niekto tam hore, banky jednoducho miluje.

Samozrejme, proti podvodníkom toto fungovať nebude. Robiť podvody je akosi ich povolaním a na tom, či pri tom tečú peniaze cez banky, alebo nie sa len smejú. Človek by si myslel, že na prenasledovanie podvodníkov slúži polícia a ministerstvo vnútra, a nie banky alebo iné vládne opatrenia, ako sa to neustále tvrdí nám.

 

Skúsim to zhrnúť. Na spoločnostiach pána Kisku nie je nič nemravné. Kto chcel použiť ich služby a zdal sa mu primeraný úrok k času, ktorý chcel ušetriť, mohol a vlastne stále tak môže urobiť. Ak sa mu to nezdá,  môže sporiť.

Keď však pán Fico, ako prezidentský kandidát, zastupujete sily, ktoré nadháňajú bankám obchody, na ktoré nemajú žiadne morálne právo, tak to sa mi už nemravné zdá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?