Sixto Diaz Rodriguez na hrad!

Autor: Hans Faltys | 7.3.2014 o 13:42 | (upravené 7.3.2014 o 13:48) Karma článku: 15,16 | Prečítané:  1400x

Niektorí ľudia žijú osudový príbeh a iní nie. O niektorých sa dá napísať kniha, o iných len krátky odsek, maximálne tak vo Wikipédii. Napríklad taký Sixto Diaz Rodriguez, človek, o ktorom u nás málokto niečo vie, ale predsa je jeho životný príbeh poznačený výnimočným osudom. Tento robotník z Detroitu totiž v mladosti nahral jednu-jedinú platňu. V Spojených štátoch sa z nej predalo asi šesť exemplárov. Ale akosi sa dostala do Juhoafrickej republiky, kde ju bez toho, aby to jej autor čo i len tušil, počúvali milióny ľudí. Stal sa tam ikonou a o jeho konci sa rozprávali legendy. Tri vydavateľstvá vydali jeho dosku a zbohatli na nej tri generácie mladých ľudí na jeho hudbu tancovali, smiali sa a pri nej sa milovali.

Rodriguez zatiaľ o ničom nevedel a búral domy ako stavebný robotník. Založil si rodinu a celý život sa angažoval v miestnej politike ako zástupca záujmov chudobných občanov. To, že je slávny, sa dozvedel až na sklonku svojej životnej púte. Život tohto muža je však tak poznamenaný osudom, až je neuveriteľné, že je to pravda, a nie literárna fikcia.

Alebo taký Brandon Lee, syn slávneho herca menom Bruce Lee. Málokto vôbec vie, že takýto muž žil. Ale žil. Od malička túžil ísť v otcových šľapajach a venovať sa filmu. Všetci a všetko ho odhovárali a zhody okolností ho stále od filmu ťahali preč. No on si nedal povedať a stále znova a znova sa vracal. Nakoniec, ani sám Viktor Hugo by to nevymyslel dojemnejšie, sa predsa filmom začal živiť a žať prvé úspechy, kým ho vo veku 33 rokov nezastrelili pred kamerami pri akejsi nehode s rekvizitami. Akoby akýsi démon preklial jeho otca a mužským hercom v jeho rodine nedoprial dlhého života.

Alebo iný muž, ktorý u nás vyštudoval vysokú školu, sa rozhodol vziať svoj osud do svojich rúk a nadobudnúť peňažné bohatstvo. Skúšal to všelijako. Dokonca odišiel aj na rok a pol do USA. Po rôznych skúškach životom nakoniec svojou usilovnosťou a odvahou dosiahol, čo chcel a stal sa bohatým a finančne skutočne nezávisím. Ale v tomto okamihu neurobil to, čo ostatní boháči a nezasvätil zvyšok svojho života nekonečnému naháňaniu ďalších peňazí, ale naopak, otočil sa a začal budovať nadáciu „Dobrý anjel" určenú na pomoc ľuďom. Hovorím si, panenku, to je osud. To by stálo na knihu.

Oproti tomu tu máme kandidátov bez osudu. Mužov, ktorí nikdy nič nevytvorili. Mužov, ktorí ani poriadne nepracovali. Jeden z nich, predstavte si, po škole nastúpil na Právnicky inštitút MS SR ale ako dovtedy, tak ani odvtedy, už nič poriadne nevykonal. Mužov, ktorí sa desiatky rokov povaľujú v parlamente alebo v kuloároch svojich strán, ktoré si vytvorili na to, aby mohli byť izolovaní od reálneho života. Ako by asi tak vyzerala kniha o nich? Bolo by to krátke. Asi takto: „Ehm, ehm. Menovaný do roku XY nerobil nič. Potom v roku XY spoluzaložil stranu, a potom už len sedel v parlamente a prijímal zákony, ktoré sú určené na to, aby ľuďom strpčovali život." Títo páni sa nám pokúšajú nahovoriť, že skúsenosti z politického života sú ich prednosti a vytvárajú tak kvalifikáciu na prácu prezidenta. Myslia to vážne?

Nuž, zdá sa, že pravý opak je pravdou. Každý pán, ktorý sa viac ako desať rokov povaľoval v parlamente, je na prácu prezidenta diskvalifikovaný. Totiž pán prezident má byť našim prvým občanom, to znamená prvým z nás všetkých. Na to, aby toto mohol vykonávať, musí predovšetkým žiť skutočný život. A aby bol dôstojným prezidentom, mal by žiť život so skutočne silným príbehom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?