Dajme korupcii náležitý systém

Autor: Hans Faltys | 30.4.2014 o 15:06 | (upravené 30.4.2014 o 18:02) Karma článku: 10,66 | Prečítané:  1099x

Na Slovensku je to tak. Úplatky, provízie a pozornosti ovládajú celý štát. Všetci to berieme ako súčasť nášho života. Dokonca tak, že ani neveríme, že by existovali bezúhonní politici alebo bezúhonní úradníci. Jednoducho u niektorých profesií berieme pozornosti ako súčasť ich príjmu. Niektorí z nás tušia, že korupcia ničí náš systém. Na strane prijímateľov dáva výhody tým, ktorí sú drzejší a viac si vypýtajú a na strane donorov dáva výhody tým, ktorí majú kontakty a vedia komu a koľko treba dať. Voľná súťaž je deformovaná. Dobre sa nemajú usilovní a rozumní, ale vydriduchovia. Okrem toho, keďže ide o peniaze mimo daňového systému, okráda sa rozpočet, ale sa aj kriminalizuje spoločnosť na mnoho spôsobov. Aj tak to všetci tolerujeme. Tak prečo v tom neurobiť poriadok a úplatky nezlegalizovať?

Legalizácia úplatkov by vyrovnala všetkých prijímateľov na istej úrovni a dala by im možnosť zas sa usilovať a robiť kariéru na základe výsledkov svojej práce. Ale zároveň by vyrovnala šance ekonomických podnikov, tak že by zas vyhrávali na trhu tie efektívnejšie. A všetko by sa mohlo zdaniť. Viete koľko ľudí by sa prestalo cítiť ako podvodníci? Takýto systém urobíme jednoducho. Potrebujeme tri veci.

Po prvé, legislatívne úpravy. To nevidím ako žiaden problém. Popri kravinách, ktoré dnešný parlament prijíma, je legalizácia úplatkov úplný detail. Myslím, že by to naši poslanci zvládli v skrátenom legislatívnom konaní - veď ide o vážne národohospodárske škody.

Po druhé, potrebujeme dôkladné adresáre. Problém bežného občana je, že by aj rád dal úplatok, ale často nevie, komu. Každý úrad a štátna inštitúcia by mala zverejnené zoznamy osôb, ktoré sú zodpovedné a čísla ich účtov a tam by sme rovno mohli úplatky posielať. To by úplne odstránilo spoločenskú nespravodlivosť. Niečo by ste chceli vybaviť, povedzme stavebné povolenie, alebo nejakú dotáciu, či kontrolu, ktorá nemala žiaduci výsledok, len by ste si našli na internete zodpovednú osobu, poslali jej stanovenú taxu a bol by pokoj.

No a po tretie, potrebujeme sadzobníky. Nie je predsa možné, aby jeden subjekt platil za takú istú pozornosť zo strany úradníka 10% a iný 20%. To vážne narušuje trhové prostredie. Keďže podporujeme banky a nariadili sme zákonom, aby sa niektorý typ transakcií vykonával len prostredníctvom nich, mohli by sme to isté nariadiť aj pre korupčné peniaze. Všetky úplatky by museli ísť do banky. A ak náhodou zaplatíte viac, ako je sadzba za úplatok, tak vám uplácaná osoba rozdiel zo zákona vráti.

Pýtate sa prečo by to robila? No preto, že aj on alebo ona je uvedomelý občan a nechce, aby sme mali prostredie zničené nerovnými vzťahmi.

A bolo by vymaľované. Príjem z korupcie by sa mohol zdaniť. Keďže verím, že ide o nemalé peniaze, mohla by sa znížiť DPH alebo nebodaj odvody. Mohli by sme za získané peniaze postaviť nové nemocnice alebo nové úrady, do ktorých by sme dali nových úradníkov, ktorí by zas mohli o niečom rozhodovať a my im zas mohli platiť úplatky. Tých úradníkov dnes zavádzame bez ladu a skladu skôr, ako sme zaviedli poriadok do korupčného systému a len si tak ešte viac kazíme ekonomiku. Je to ako s prohibíciou. Legalizácia pitia alkoholu znížila zločinnosť.

 

Úplaty na Slovensku nevieme prestať platiť. V systéme je jednoducho toľko nefunkčností, že nie sme schopní uveriť, že nás ošetrí lekár tak, ako sa patrí, že úradník bude mať pri vybavovaní našej veci náležité tempo, že vyrubenej pokute sa nebude dať ujsť a podobne bez toho, aby sme zdarný priebeh vecí nepodporili malinkatou pozornosťou. Okrem toho neveríme, že tí, čo dosiahli úspech, to neurobili bez toho, že by mali nejakú výhodu. A často máme pravdu. To je okrem iných  jeden z dôvodov, prečo sme náchylní veriť dnešnej vládnej nomenklatúre, ktorá všetkých podnikateľov označuje za zločincov. Hoci osobne sa tomu čudujem, keďže zopár jej členov pochádza z podnikateľského prostredia. K tomu všetkému veríme, že tí, čo získali moc, ju získali aj na to, aby zbohatli a pokojne ich volíme znova a znova, aby znova a znova odkrojili svoj desiatok, či skôr tridsiatok z verejného koláča.

 

Alebo to vieme zmeniť? Dokážeme sa ako národ otočiť? Môžeme si povedať tak ako Škandinávci, že takéto veci nebudeme robiť? Možno by sme mohli. Možno by sme si mohli povedať, že povedzme od 1.1.2015 nik už žiadne úplatky nebude dávať a nik ich nebude brať. Mohli by sme si povedať, že už budeme normálni. Všetci, ktorí z toho žijú, prehodnotia svoj život a pripravia sa na to. Lenže začať by museli kapitáni Slovenska. Najväčší podnikatelia, najvýznamnejší lekári, najvplyvnejší politici, tí všetci by sa museli spojiť a povedať: „Prvého januára je ten deň, keď zmeníme Slovensko!" Museli by verejne vystúpiť páni z veľkých investičných skupín a povedať: „Čo sme si, to sme si. Čo sa dialo dodnes, je preč, od teraz už žiadne úplatky." A museli by sme to ako národ vziať vážne a od prvého prvý sa pozerať zvrchu na každého, kto sa na korupcii účastní. Museli by sme sa na takýchto ľudí pozerať akoby mali lepru, akoby boli inak nákazlivo chorí. A museli by sme ich prestať voliť.

No to, čo som práve napísal, je smiešne. Pozerám sa na účastníkov gorily, na ľudí, čo sú vo vláde, na našich dnešných kapitánov, ktorých sme vyzdvihli do nášho popredia a vravím si, že to asi nepôjde. Radšej pripravujme ten zákon o legalizácii korupcie. S tým pochodíme lepšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?