Úloha Slovenska v Európskej poľnohospodárskej politike

Autor: Hans Faltys | 18.3.2015 o 15:36 | Karma článku: 4,50 | Prečítané:  434x

Tak nám predvčerom zasadla Rada EÚ pre poľnohospodárstvo. Dalo by sa predpokladať, že to bolo zasadnutie vážne, ktoré sa zaoberalo postupným strácaním konkurencieschopnosti európskeho poľnohospodárstva. Alebo žeby nie? 

Zdá sa, že naša konkurencieschopnosť voči svetovému poľnohospodárstvu nie je až taká vážna téma. Najdôležitejším bodom rokovania totiž bolo ekologické pôdohospodárstvo. „Slovensko zastáva názor, že v ekologických produktoch by sa nemali vyskytovať rezíduá pesticídov,“ informovalo v Bruseli naše zastúpenie.  Nuž táto trošku detinská rozprava na pôde EÚ sa nám obyčajným nedôležitým ľuďom zdá trošku smiešna.

 

Vlny podpory niekoho na úkor niekoho iného sa segmentom pôdohospodárstva v jej novej Spoločnej poľnohospodárskej politike prelievajú z jedného rohu do druhého. Pri tom sú založené na chybných premisách, ktoré rozhodne tak všeobecne neplatia, ako si to páni v EÚ alebo na našich úradoch myslia. Spomeniem niektoré za všetky:

-nie je pravda, že malé poľnohospodárske podniky vyrábajú lepšie potraviny ako veľké. Vo väčšine prípadov je to práve naopak, pretože malé podniky nemajú dostatočný obrat na to, aby zamestnávali profesných inžinierov agronómov a zootechnikov.

-nie je pravda, že malé podniky na výrobu potravín vyrábajú kvalitnejšie potraviny ako veľké. Vo väčšine prípadov je to práve naopak, pretože procesy na udržiavanie konštantnej kvality výroby jednoducho niečo stoja a malé podniky si ich nemôžu dovoliť.

-nie je pravda, že ovocie neošetrené pesticídmi a fungicídmi je zdravšie ako ošetrené. Vo väčšine prípadov je to práve naopak, pretože napr. plesne žijúce na a v rastlinách produkujú jedovaté látky, ktoré sa spracovaním nerozložia.

-nie je pravda, že mladí ľudia vedú poľnohospodárske podniky lepšie ako starší. Vo väčšine prípadov je to práve naopak.

-nie je pravda, že dotovanie málo rozvinutých regiónov im pomôže dohnať tie rozvinuté. To súvisí s nefunkčnosťou sociálneho inžinierstva. Či je nefunkčné preto, že masy jednoducho inžinierstvu odolávajú alebo preto, že sociálni inžinieri sú hlupáci, je na dlhšiu debatu.

-nie je pravda, že adresná podpora projektov je efektívnejšia ako plošná. Vo väčšine prípadov je to práve naopak, pretože ľudia, ktorí rozhodujú o adresách podpory, nedokážu získať detailnú informáciu o vnútornej potrebe jednotlivých projektov. Tak hoci by aj mali čo najlepšiu vôľu, nemajú inú možnosť, len podporovať subjekty s najlepšími projektmi po formálnej stránke namiesto subjektov s najlepšími projektmi po obsahovej stránke.

-vôbec nie je pravda, že reťazce nie sú ochotné predávať slovenské výrobky. Naopak, prahnú po nich, len nevedia nájsť dostatok sofistikovaných dodávateľov.

-nakoniec nie je pravda, že reťazce sú zariadenia na predaj lacných, nekvalitných potravín. Reťazce sú podniky na voľnom trhu, ktoré sa usilujú predávať to, po čom je dopyt. Až bude dopyt po kvalitných potravinách potom ich budú reťazce predávať.

Prečo o tom celom píšem? Na tom istom zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo sa totiž Slovensko vyjadrilo, že by rado, keby sa odložili o rok sankcie za bordel pri rozdávaní peňazí v pravidlách novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorý zaiste urobíme. Aby ste správne rozumeli:

Nežiadali sme, aby sa konečne naplnili predvstupové dohovory a vyrovnali sa dotácie napríklad s tými vo Francúzsku.

Nežiadali sme ani, aby sa dotácie úplne zrušili a aby sa tak rozvinula normálna konkurencia v tomto sektore.

Ani sme nežiadali, aby sa presunuli dotácie do tzv. prvého piliera, kde je podporovaný každý, kto má nárok, z druhého piliera, kde sú podporovaní len vybraní jednotlivci.

Dokonca sme nežiadali, aby sa dotácie preskupili z dotácii podľa množstva výrobných prostriedkov (rozumej, pôdy, kráv a pod.) na dotácie podľa produkcie.

Nič z toho, čo dáva zmysel sme nežiadali.

Aká asi tak môže byť úloha Slovenska pri formovaní Spoločnej poľnohospodárskej politiky, keď jediné, o čo mu ide, sú ročné úľavy pri administratívnom procese? Nuž, asi žiadna.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?