Dá sa vládnuť bez strachu

Autor: Hans Faltys | 26.3.2015 o 14:28 | Karma článku: 5,86 | Prečítané:  637x

Milujem demokraciu, hoci jej dôsledkom je, že máme všelijaké čudné vlády. Ako napríklad tú dnešnú. Ale výhoda, že ju môžeme pri najbližších voľbách bez krviprelievania zvrhnúť, ma napĺňa takou radosťou, že som schopný to vydržať. Všetci naokolo ma otravujú, že sa teším zbytočne, že aj tak sa KDH spojí so SMEROM a nezvrhneme nič. To mi však nijako nezabráni dúfať, že ak nie o rok, tak o päť a ak nie o päť, tak o štyridsať. Čo ma však na demokracii fakt rozčuľuje, je, že keď niektorá garnitúra príjme nejakú volovinu, mysliac si, že tým sa zapáči nejakým voličom, stáva sa tá volovina súčasťou nášho života a nie a nie sa jej zbaviť.

Vezmite si také gastrolístky.  To je pekná kravina. Nik ma neprinúti pochopiť, prečo sa nedajú dať zamestnancom priame peniaze na stravu a musí sa zaplatiť výpalné akýmsi emitentom lístkov. To nielen že nedáva zmysel, ale je to aj v rozpore s princípom, že peniaze emituje štát. No nájde sa politická sila, ktorá toto zruší na základe princípu, že je to kravina hlasy-nehlasy?

 

Alebo naše voľné dni. Začnime hneď z kraja. Šiesteho januára oslavujeme sviatok Troch kráľov. To je sviatok, ktorý držíme, pretože malá časť populácie si chce v tento deň osláviť nový rok. Ale inak je to totálne nezmyselný sviatok. Traja králi sú mýtické postavy, o ktorých je isté, že to neboli králi, rozhodne to neboli kresťania a rozhodne nič výnimočné nevykonali. Prečo ich oslavujeme, je nepochopiteľné.

V apríli sme k Veľkonočnému pondelku museli pridať aj Veľký piatok, a tak prakticky zlikvidovať pracovnú kontinuitu dvoch týždňov namiesto jedného, ako je to všade v civilizovanom svete. Ja chápem, že niektorí majú významný cirkevný sviatok a iní chcú osláviť návrat jari, ale ruku na srdce – sme už tak bohatí, že nám stojí za to rozbabrať dva pracovné týždne a totálne zničiť ich efektivitu?

Prvého mája oslávime Sviatok práce tým, že nepracujeme a ôsmeho oslávime Deň víťazstva nad fašizmom. Normálnemu človeku by sa zdalo, že tieto sviatky je pokojne možné spojiť. To, že ôsmeho mája skončila druhá svetová vojna, je obecne prijaté tvrdenie, ktoré je pochopiteľne pravdivé len približne. Ako by celosvetový konflikt dokázal skončiť v jeden deň? Ako je obecne známe napr. porazené nemecké vojská kapitulovali už 2. mája, hoci sa kde kade bojovalo ešte do polovice mája a koniec, koncov Japonsko kapitulovalo až v septembri. Teda vyhlásenie, že Druhá svetová vojna skončila v Európe v máji, je ďaleko presnejšie, ako že skončila ôsmeho, a že skončila v septembri, je úplne najpresnejšie. Pripomenúť si tento deň prvého má rovnakú cenu, ako skoro ktorýkoľvek iný dátum. K tomu všetkému 29. augusta oslavujeme Výročie SNP! Bez toho, aby bolo treba znižovať cenu toho, že sa naši ľudia vzopreli zlu, stalo sa to pred viac ako päťdesiatimi rokmi. Nebolo to jediné hrdinstvo našich ľudí v dejinách a možno by sme si ho mohli pripomenúť bez toho, aby sme pri tom všetci ležali doma a víťazstvo nad tým zlom už sme oslávili inde.

Piateho júla oslavujeme sviatok Cyrila a Metoda. Ako ho oslávime? No tak, že zas ostaneme doma ležať. Komu vlastne záleží na Cyrilovi a Metodovi? No nikomu. Každý, kto pohne mozgom, pochopí, že polovica významu, ktorý im je pripisovaný, nemôže byť pravda, počínajúc písmom, ktoré vraj priniesli a ktoré my nepoužívame (pretože píšeme úplne iným písmom), cez mnohé ostatné povestné užitočnosti, ktoré sa s nimi spájajú a ktoré k nám v skutočnosti prišli od Nemcov. Pravda je, že tento sviatok bol pravdepodobne vymyslený v 15. storočí po tom, čo sa prevažne v Čechách šiesteho júla oplakávala smrť Jána Husa, ktorý bol v roku 1415 upálený a ktorého oplakávanie katolícka cirkev neznášala. Ale pri všetkej úcte k pánom Cyrilovi, Metodovi, ale aj Husovi, myslím, že ľudstvo malo v histórii ďaleko dôležitejších ľudí, povedzme pána Newtona, Maxwela či Einsteina a počas ich výročí nehodíme na prácu salám.

Prvého septembra oslavujeme Deň Ústavy Slovenskej republiky. No chlapci a dievčatá, ani keď vznikla, nebola to tá najúžasnejšia vec a po posledných zásahoch sa mi zdá, že fakt toto oslavovať je dobré len na to, aby sa oslavovalo ego jej tvorcov.

15. septembra oslavujeme vrcholne dôležitý sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Ani neviem ako sa opatrne chechtať z tohto sviatku bez toho, aby som niekoho neurazil. To nedáva zmysel, aby sympatizanti nejakého náboženstva vybrali nejakú vedľajšiu postavu, zasvätili jej krajinu, a toto sa stalo štátnym sviatkom. To je to isté, ako keby si sympatizanti Adama Douglasa vybrali z jeho Stopárovho sprievodca galaxiou povedzme Zafoda Bílbroxa a označili ho za patróna Slovenska. To je predsa úplná kravina. Ale aj tak by sme to všetci akceptovali, len aby sme mohli ležať doma.

Prvého novembra je Sviatok všetkých svätých, keď si pripomenieme našich zosnulých predkov a priateľov, ale vzápätí 17.novembra oslávime Deň boja za slobodu a demokraciu, pričom ani len náš premiér vnútorne s týmto sviatkom nesúhlasí, pretože bol a je komunista.

Nakoniec v decembri máme tri Sviatky vianočné, ktorými niektorí z nás oslavujú narodenie Ježiška, iní slnovrat a ďalší len príjemných pár dní s rodinou. Keby nebolo šialenstva okolo vianočných nákupov, ostal by tu jeden z mála sviatkov, ktorý dáva zmysel.

 

Pozrite! Rovnako ako iní, aj rád doma ležím, flákam sa, venujem sa rodine a na prácu kašlem. Ale zdá sa mi totálne hlúpe, aby si kvôli volebným hlasom naši vládni činitelia svojvoľne vymýšľali nezmyselné sviatky a určovali mi tak, kedy mám doma ležať, nič nerobiť a venovať sa rodine. Veď vďaka tomu je jednoducho nižší domáci produkt vyprodukovaný na občana. Nebolo by lepšie, keby do toho štát nepyskoval, ľudia by mali povedzme o päť dní dovolenky viac, chaos v republike by bol menší, kto by chcel pracovať by pracoval a nebolo by všetko preorganizované? Nebolo by lepšie, keby si neosopoval náš parlament právo určovať nám kedy máme mať voľno? Veď kto chce oslavovať Pannu Sedembolestnú, nech si vezme normálne voľno a kto chce oslavovať Zafoda Bílbroxa, nech si vezme voľno inokedy.

 

Navrhujem teda: Zrušme aspoň päť debilných sviatkov a nahraďme ich piatimi dňami voľna.

 

Česť práci.

 

PS: A to som ešte nepísal o tom, že niektorí populisti chcú presadiť ešte aj nedeľu ako povinne voľný deň pre celý maloobchod, čo je druhé najväčšie odvetvie u nás. Myslia si, že ľudia si veci nakúpia v sobotu alebo v pondelok. Ale to si myslia len preto, že veciam nerozumejú, pretože nepracujú. Len sa flákajú v parlamentoch a na schôdzach.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?