Naše laktačné problémy

Autor: Hans Faltys | 31.3.2015 o 15:57 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  748x

Európska Únia ruší kvóty na produkciu mlieka a naši farmári majú okamžite obavy, že cena mlieka klesne. Zdá sa nám vraj, že západné krajiny dokážu produkovať o toľko viac mlieka a tak lacnejšie, že náš trh bude zaplavený lacným mliekom podobne, ako to bolo v rokoch 2008 – 2009. Základom tejto obavy je fakt, že niektorí nemecký a holandskí farmári zväčšujú svoje chovy a zvyšujú vraj svoju produkciu.

Aby ochránili svoje podnikanie od strát, ktoré by im príchod konkurencie spôsobí dostali skvelý nápad – stanovenie minimálnej nákupnej ceny mlieka. Ako by sa mala stanoviť? No akýsi orgán EU by ju vraj mal stanovovať dva krát ročne na základe akýchsi celoeurópskych priemerných nákladov na produkciu. To je vskutku elegantný nápad. To by sme chceli vo svojich priemyselných odvetviach všetci. Ak by totiž Brusel stanovoval minimálne ceny za naše produkty, samozrejme by z trhu vypadli tí najlacnejší. Veď nesmú predávať pod priemer. Tým by sa priemer samozrejme zvýšil. Ale ten by sa už nikdy neznížil, veď pod minimum sa nesmie predávať. Ale výkyvy schopnosti vyrábať priemer postupne budú zvyšovať. To je algoritmus, akým sa priemer môže len zvýšiť, nikdy nie znížiť. Nakoniec bude cena odstredeného mlieka vyššia ako cena vína. Stanovenie minimálnych cien je teda hlúposť, ktorá pomôže farmárom ale všetkým ostatným uškodí, pretože budeme piť drahé mlieko.

Farmári majú aj iný nápad. Znovuzavedenie exportných dotácií na podporu mlieka a mliečnych výrobkov na nových trhoch. Mohol by som zas rozvádzať, že ide o skvelý nápad, ktorý chcú všetci zo všetkých odvetví, ale žiaľ v tomto prípade ide ešte o väčší nezmysel. Ten totiž vychádza z predpokladu, že vonkajšia spotreba čohokoľvek by mala byť pre nás cennejšia ako vnútorná. Nuž to môže byť pravda pri exporte nejakých škodlivých tovarov, povedzme nebezpečného odpadu. Ale pri mlieku?  Má nám záležať na tom, aby si niekto, niekde povedzme v Burundi užíval naše – európske mlieko s tým, že sa mu budeme skladať na to, aby ho pil lacnejšie? Je to normálne? A takúto aktivitu máme podporiť zo spoločných peňazí? Dáva vám to zmysel?

Brusel, pod vplyvom podobných tlakov vraj aktuálne zvažuje, že prijme opatrenia na podporu poistenia príjmov proti výkyvom cien a výrobných nákladov, extrémnym výkyvom počasia, chorobám zvierat a prípadným ďalším nepriaznivým udalostiam. Pravdu povediac, aj ja by som chcel zvýhodniť poistenie môjho podnikania proti nepriaznivým okolnostiam ako sú výkyvy trhu, neprajní zákazníci a škodoradostná konkurencia. Prispejete mi na to zo spoločného?

 

Kvóty končia a je to dobre. Nikdy sme ich nevyčerpali, tak by sme za nimi nemali plakať. Že vraj príde z Nemecka lacné mlieko. Že vraj budujú farmy. Ale vždy niekto buduje novú farmu. Vždy niekto rastie a niekto klesá. Vždy niekto vyrába lacnejšie ako vy. Taký je trh. Ale nemali by sme sa báť lacného mlieka. Lacné mlieko dokáže urobiť kde, kto. To, čoho by sme sa mali báť, je v skutočnosti drahé mlieko. Mlieko, ktoré je vysoko kvalitné, z ktorého je veľa masla a kvalitné syry, ktoré má svoju farbu a chuť, ktoré je krásne a jedinečné. Mali by sme sa pokúšať vyrábať také mlieko, finalizovať produkty z neho a dobýjať prostredníctvom svet.

Viete si predstaviť, že by sa báli nejakých kvót výrobcovia vyhlásených roquefortov, parmezánov, cambozoli a podobne? Ich jedinú kvótu určuje ochota spotrebiteľov jesť ich syr. A to je naskutku dobré, že je to tak.

Ak budeme mať skvelé mlieko, finalizovať z neho výborné produkty a dodržiavať efektívne postupy, potom nám len bude len a len vyhovovať, že kvóty sú preč. Čím menej kvót, tým väčší trh je otvorený pre náš mliekarenský priemysel. A potom nebudeme potrebovať podporu exportu. Dobrý produkt podporuje svoj export sám svojou kvalitou.

 

PS: No áno, poviete si. Ale v prostredí s vyššími poľnohospodárskymi dotáciami, aké má povedzme Francúzsko, sa mlieko vyrobí určite lacnejšie. To máte kus pravdy. Dotácie sú v celom tom systéme najväčší problém. A treba usilovne bojovať o ich plošné zrušenie spoločne so zrušením všetkých kvót, ako sú na produkciu vína, cukru a iných obmedzení, ktoré deformujú trh a umelo zvyšujú ceny pre nás, konečných spotrebiteľov. A kým budú dotácie v celej EÚ plošne zrušené, dovtedy požadujeme ich dorovnanie pre slovenských farmárov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?