Ešte raz o predaji našej pôdy

Autor: Hans Faltys | 2.4.2015 o 14:19 | Karma článku: 6,27 | Prečítané:  1135x

Naše obmedzenia v oblasti predaja pôdy sú taká do neba volajúca neslýchanosť, že si ich extrémne rýchlo všimla aj Európska komisia a zahájila voči nám konanie vo veci porušenia predpisov EÚ. Komisii sa mimo iné nepáčia nasledovné obmedzenia: podmienka trvalého pobytu v SR, obmedzenia podľa miestneho bydliska, obmedzenia podľa predchádzajúcich miestnych podnikateľských aktivít (teda, že žiadame nakupujúci subjekt, aby tri roky podnikal v regióne pôdy), obmedzenia týkajúce sa osôb bez odborných znalostí, obmedzenia pri postúpení využívania pôdy, obmedzenia týkajúce sa právnických osôb a podobne. Toto konanie má tri roviny:

  1. Je zrejme oprávnené, pretože tento zákon je rozhodne v rozpore so spoločným duchom EÚ, založenom na spoločnom zdieľaní prostriedkov a trhov
  2. Je zrejme oprávnené, pretože tento zákon je rozhodne v rozpore s duchom spoločnosti voľného trhu
  3. Je zrejme oprávnené, pretože tento zákon škodí väčšine občanov SR

Voľný pohyb osôb, tovaru a kapitálu je základom našej celoeurópskej prosperity. Nie je vôbec taký prirodzený, ako sa zdá a je potrebné ho opatrovať a chrániť. Samotné rozdiely populácií v jednotlivých štátoch, ich zvyky a spoločenské chovanie totiž mnohé z pohybov brzdia. Nie je napríklad také jednoduché predať Francúzom slovenské víno alebo Rakúšanom naše minerálky. Ale pre rast konkurencie, zvyšovanie efektívnosti výroby, a tým nakoniec pre znižovanie spotrebiteľských cien je voľný trh totálnou nevyhnutnosťou. Politici, ktorí sa pokúšajú ho deformovať, ohýbať a obmedzovať len preto, aby ich kamaráti, ktorí hospodária na prenajatej slovenskej pôde nestratili istoty, nuž takí politici nieže nepatria do našej vlády, ale mali by sa pred slušnými ľuďmi normálne doma schovávať a nevychádzať na ulicu.

Škody z takýchto hlúpostí sú viacvrstvové.

Tak najprv sú poškodení malí vlastníci pôdy. Už aj tak je pohyb s pôdou tak nízky, že ak máte kus poľa uprostred iných, môžete o jeho predaji len snívať. Týmto zákonom je to už zabetónované navždy. Pritom zákon prináša práve vláda, ktorá tvrdí, že je na strane tých najchudobnejších. Nuž to, že bránime aj sociálne slabším nakladať s tou trochou majetku, ktorú majú, tým im veru nepomáhame.

Ale poškodený je aj celý sektor pôdohospodárstva. Tým, že sa zablokuje vlastníctvo pôdy v nemennom stave, udržiavajú sa na nej vlastníci, ktorí ju neobhospodarujú efektívne. Preto, hoci si vraj často užívame plody veľkých podnikov, ktoré nám zanechal socializmus a ktoré dokážu efektívnejšie obhospodarovať pôdu, nie sme až takí efektívni, ako si o nás myslia v zahraničí. Často sú totiž spomenuté podniky skostnatené a neproduktívne. Ale pôdu od nich po novom dokáže kúpiť len slovenský milionár hospodáriaci na slovenskej pôde. Pekná hlúposť. Že?

Poškodený je aj vidiek, ktorý trpí neustálym nedostatkom mladých ľudí a slabou migráciou populácie. Nuž, ak mladí „odinakadiaľ“ nekúpia u nás zem, tak veru sa asi neprisťahujú. Za čím asi prídu? Za našim folklórom do našich krčiem?

Poškodená je aj celá naša vlasť. Pôda nie je lokomotíva. Nedá sa kúpiť a odniesť po koľajach. Ak si pôdu kúpi cudzinec, musí za ňou prísť, doniesť k nej svoje stroje, svoje technológie a svoje peniaze. Keby sme neboli tupí zabednenci a nevolili neustále niekoho, kto zneužíva naše slabosti a normálnych, rovných ľudí, tak by sme naopak volali každého z celého sveta, aby k nám prišiel, doniesol svoje múdro, svoje vedomosti, svoje peniaze a svojich potomkov. Ale, žiaľ, sme kto sme.

 

Prečo teda vlastne takýto zákon vôbec vzniká? Naša pôda je, ako píšem, pomerne koncentrovaná. Časť z nej skoncentrovali rôzni poľnohospodárski magnáti. Niektorí ju normálne kúpili, iní ju tak trochu ukradli. Ale na tom príliš nezáleží. Hlavne nech sa o ňu starajú. Lenže čudná minulosť našej pôdy a nášho poľnohospodárstva znamená, že obrovské plochy majú mnoho majiteľov a veľkostatkári ich nekupujú, ale prenajímajú. Prenájom je u nás oveľa efektívnejší ako nákup, pretože nescelený kúsok poľa uprostred družstevného lánu je v podstate pre majiteľa nepoužiteľný. Nemá na výber. Nuž a naši páni socialistickí si povedali, že predsa nebudú búrať staré poriadky svojim kamarátom. No a tu to máme. Teda ako už mnohokrát, prijali zákon pre bohatých a veľkých.

Ako to celé dopadne na pôde Európskej komisie, si dovoľujem odhadnúť. Slovensko zrejme prehrá a bude musieť nápady na sociálne inžinierstvo zrušiť. Neostáva než dúfať, že to nebude pre náš štát pridrahé. Pretože to nebude prvý krát, čo zaplatíme za aroganciu tých, ktorých sme si zvolili. Ale tak nám treba.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?