Návod na založenie malej eseročky

Autor: Hans Faltys | 29.4.2015 o 8:28 | Karma článku: 11,44 | Prečítané:  13048x

Pretože sme kapitalistický štát, ktorého existencia je úplne závislá od existovania firiem, je samozrejme u nás založenie obchodnej spoločnosti úplne jednoduché a bezplatné. Predsa mi len nedá, aby som neposkytol neskúseným mladým ľuďom zjednodušený návod, ako na to. Najobvyklejšou spoločnosťou je Spoločnosť s ručením obmedzeným, a tak sa pobavíme o nej.

Na to, aby ste založili spoločnosť, potrebujete pár veľmi dôležitých dokladov. Peniaze na základné imanie, na rozdiel od všeobecne vžitej predstavy, nepotrebujete. Začnime teda po poriadku.

Aby firma vedela, čím sa zaoberá, potrebuje živnosť. Existujú takzvané voľné živnosti a existujú viazané živnosti. Voľné živnosti sú tie, ktoré môže robiť ktokoľvek. Prečo ich je viac a prečo na ne potrebujete živnostenský list, nie je jasné, pretože takýto živnostenský list je ako oprávnenie na robenie toho, čo nevyžaduje oprávnenie. Ak sa púšťate do podnikania s niečím, čo vyžaduje viazanú živnosť, tak budete potrebovať Zodpovedného zástupcu, teda osobu, ktorá by mala mať nevyhnutné vzdelanie v tej vašej oblasti. Takúto osobu budete potrebovať na kdejakú blbosť, ako je povedzme varenie džemov a nebude ju ľahké vždy zohnať. Ako urobiť Zodpovednú osobu z vás, vám poradí váš rodinný právnik alebo niekto zo Živnostenskej komory, ale to sa bez nejakého toho školenia nezaobíde.

Každopádne, keď máte zodpovednú osobu, utekáte na Živnostenský úrad, vystojíte frontu, vyplníte tlačivo, zaplatíte kolok a prvé kolo máte za sebou.

Teraz potrebujete pre spoločnosť konateľa, osobu zodpovednú pred úradmi. Ak nenájdete iného dobrovoľníka, môžete to byť aj vy. A keďže konateľ musí byť osoba bezúhonná, keď ho máte, čapnete ho pod pazuchy a utekáte s ním pre Výpis z registra trestov.

Ďalej musíte mať sídlo. Nepýtajte sa prečo je to v čase internetu nevyhnutné, ale je to tak. K tomu potrebujete nájomnú zmluvu, ktorá bude uzatvorená s vašou neexistujúcou spoločnosťou, ale aj list vlastníka nehnuteľnosti, aby ste náhodou neudali na obchodný súd falošnú adresu. Načo by vám to bolo, nie je nikomu jasné. Ale nech. Možno sa štát obáva, že by sa vaša spoločnosť mohla podvodne stratiť, čo je smiešne, keďže má z registra obyvateľstva adresu na vášho konateľa. Každopádne, ukecáte rodičov alebo nejakých kamarátov, aby ste si do ich bytu mohli založiť firmu, stiahnete z internetu čo najkratšiu nájomnú zmluvu a utekáte na kataster vybrať z katastra list vlastníctva.

Nasleduje Spoločenská zmluva alebo, ak nemáte spoločníkov, Vyhlásenie jedného spoločníka. Pretože jej obsah je celkom bezdôvodne v mnohých ohľadoch upravovaný zákonom, nebude to s ňou jednoduché. Slabšie povahy vymäknú a zájdu za právnikmi, silnejšie to za pomoci Internetu sformulujú samostatne. Odporúčam skôr zájsť za právnikmi, pretože k definitívnemu podaniu na obchodný súd budete potrebovať ešte sadu čudných dokumentov, ako „podpisový vzor“ a podobne, ktoré od založenia prvej eseročky nikdy nikto na nič nepoužil. Právnici ich poznajú a rýchlo vám ich bezplatne k spoločenskej zmluve prihodia. Žiadneho špeciálneho právnika na to nepotrebujete. Nájdite najlacnejšieho.

Keďže sa u nás neustále šachuje s tým, aké má byť vlastne minimálne základné imanie eseročky, vyvoláva to vo vás dojem, že by ste niekde mali zohnať tie peniaze a zložiť ich. S týmto si naopak nemusíte robiť starosti, pretože na ich zloženie stačí podpísať vyhlásenie, že boli zložené (právnik poradí). „Načo je potom vôbec nejaké základné imanie,“ je otázka, na ktorú niet odpovede.

Pobeháte notárov, aby ste pooverovali všetko, čo overené má byť, zaplatíte ďalšie poplatky obchodnému registru a všetko to tam podáte. Od toho okamihu ste vo vleku udalostí, pretože obchodná spoločnosť je radosť, ale aj záväzky.

Takže v deň, keď dostanete čerstvý „Výpis z obchodného registra“, nepôjdete sa opiť s kamarátmi, čo by sa vám po doterajšej púti žiadalo. Utekáte s ním do banky a založíte si účet. Že firma musí mať založený účet, je čudné, ale je to tak.

S papierom o účte utekáte na daňový úrad, aby ste získali daňové identifikačné číslo. To vám po krátkej ceremónii udelia.

 Ak to myslíte vážne alebo ak chcete podnikať na medzipodnikovom trhu, musíte byť platcom DPH. Aj na to si potrebujete vypýtať špeciálne číslo na daňovom úrade. Nevedno prečo, ale v istých periódach robí daňový úrad s týmto obštrukcie a bude po vás chcieť buď vykázať obrat alebo doložiť business plán. Ale žiaden strach. Obe cesty sú schodné.  Obrat vyrobíte tak, že vyfakturujete milión euro trebárs na lampáreň a potom si spomeniete: „hups, to bol omyl“ a faktúru vystornujete. Druhá cesta – business plán – ten stiahnete na internete. Daňovému úradu je úplne jedno, čo je v ňom. V skutočnosti vám nik nechce zabrániť, aby ste boli platcami DPH. A to je dobre.

 

A máte hotovo.

Celá tá procedúra je prakticky bezplatná, len pár poplatkov a nejaké drobné vedľajšie náklady. Urobme rýchly odhad minimálnych nákladov na prvý rok existencie vašej firmy. Všetky osvedčenia a notárske poplatky vás vyjdú tak do 100 €. Poplatky na úradoch vrátane Obchodného súdu sa budú pohybovať niekde okolo 400 €, vedenie účtu, ktoré máte povinné, bude tak 150 €. Právnikovi dáte pár stoviek, povedzme štyri - päť. Aj keď nebudete robiť nič, ubezpečujem vás, že nie ste schopný viesť agendu spojenú s účtovníctvom, takže na to si v prvom roku odložte tak 500 €. Prílohu k daňovému priznaniu bez účtovníčky nevyplní nik. No a na záver nezabudnite na „pokutu za podnikanie“ 960 €, ak ste platcami DPH. Mali ste sa na to vykašlať, keď vám Daňový úrad dobre hovoril. Keby ste neboli plátcovia mali by ste to za polovicu.

Takže, ako vravím, veľmi jednoduchou procedúrou a prostredníctvom bezvýznamnej sumy cca. 2 500 €, založíte u nás firmu a môžete sa vydať po radostnej púti k svojmu prvému miliónu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?